13. ledna 2012

Jak jsem se stal nástěnkářem

Řadím se k umírněným příznivcům metod GTD (Getting Things Done, česky Mít vše hotovo) a ZTD (Zen To Done, česky Zen a hotovo).
Tedy: Jsem příznivcem, protože GTD používám v praxi, s většími či menšími uspěchy. A umírněným proto, že si vybírám z rad pánů Allena (A) nebo Babauty (B) jen to, co mi vyhovuje, a pracuji s těmito technikami poměrně nedogmatickým způsobem.

Zmínění guruové -- jak guru A, tak i guru B -- se shodují v tom, že máme používat nástroje, které nám nepřekážejí a nevnucují nepřirozený styl práce. Když jsem se s GTD seznamoval, podnikl jsem pracný průzkum ve snaze právě takové nástroje najít.


Scratch My Own Itch

Propracovaný Tracks mi zpočátku vyhovoval. Nicméně postupně, jak se mi principy GTD ukládaly do podvědomí, začal jsem silněji vnímat jeho drobné nevýhody.
Shodou okolností jsem tou samou dobou získal příležitost vytvořit aplikaci na míru procesům jedné malé firmy. Po bližším zkoumání se ukázalo, že tyto firemní procesy jsou s GTD docela kompatibilní. Bylo mi jasné, že pokud mám tuto aplikaci sám napsat -- čemuž jsem se doposud z dobrých důvodů bránil -- měl by to být takový yet another gtd tool, který bych sám rád používal.

Nebylo to však jednoduché: Aplikace byla určena i zaměstnancům bez znalosti GTD, tedy implementovat projekty, akce a kontexty nepřicházelo do úvahy.
Chtělo to jednoduchý nápad stravitelný i pro "neajťáky." A tak vznikly nástěnky plné lístků, ty totiž nevnucují uživateli žádnou konkrétní ideologii.


Tramtadadá

Výsledkem je aplikace noticeBoard, s podtitulem "CTD Tool" (Cooperatively Things Done, česky Hej rup!). Jak je u dobře vychovaných Rails aplikací zvykem, její zdrojový kód naleznete na githubu, kolegům rubyistům by nemělo činit potíž Nástěnky zprovoznit na vlastním serveru.

Dokumentace, wiki, uživatelské fórum -- nic z toho k Nástěnkám neexistuje. Pokud by se ovšem našel dostatek zájemců o vyzkoušení, mohl bych jim zřídit přístup do nějaké demo instalace Nástěnek.


Co Nástěnky nabízejí:

- jednoduchou metaforu nástěnek v kanceláři, přijatelnou i mimo svět IT; terminologii je možno "přepnout" pouhým nastavením lokalizačního souboru cs.yml,

- týmovou organizaci činností inspirovanou technikami GTD/ZTD; základním prvkem je lístek na nástěnce, jenž může a nemusí být úkolem ke zpracování,

- jsou vhodné i jako jednouživatelské GTD (je zde možnost vytvářet soukromé nástěnky),

- mobilní přístup; fungují z Kindle, měly by™ fungovat i z chytrých telefonů; základním principem je jediný pružný layout pro desktop i malé prohlížeče,

- detailní řízení stavu lístku (akce); lístky-úkoly lze delegovat, přerušovat práci na nich, označovat je, atd.,

- jemné nastavení uživatelských práv na úrovni nástěnek -- vybraným uživatelům lze dovolit jen určité činnosti s lístky na konkrétní nástěnce,

- historii lístků (co se s lístkem dělo, kdo/kdy s ním pracoval, komentoval, měnil jeho vlastnosti...),

- podporu formátování Textile známého z wiki (pro snadné vkládání odkazů, formátování textu).

- Nástěnky dovolují ukládat přílohy k lístkům -- obrázky, dokumenty, obecně libovolné soubory,

- umožňují stanovit prioritu lístku, datum a čas lístku; lístky se dají řadit a filtrovat dle různých vlastností.


Co Nástěnky nejsou:

- zralým a bezchybným softwarem,
- konkurencí Basecampu a placeným GTD službám,
- ideálním nástrojem, jenž řeší všechny vaše problémy.

Tož, Enjoy!

Žádné komentáře: