29. ledna 2012

Nebát se a nestahovat

Mnoho lidí nedokáže pochopit, že je možné být proti nelegálnímu kopírování a zároveň i proti chystané legislativě ACTA. Být zároveň pro rozumnou ochranu autorských práv a zároveň proti mafiánům z Hollywoodu a normalizačním "umělcům" z OSA.
Tyto postoje jsou v naprostém souladu, přesto se skoro každý doupouští nebezpečného černobílého zjednodušování: Jsi proti ACTA? Pak jsi pirát a kradeš. Ale tak to vůbec není!

Pokud jsou zákony blbé, musíme je dodržovat, ale máme se zároveň snažit, aby přestaly platit. A hlavně: Aby nové, právě připravované, ještě blbější, nebyly vůbec schváleny.

Podporujte umělce, neživte příživníky

Předepište "zákonodárcům" z RIAA a MPAA, jejich právníkům a dalším nenažraným vepřům redukční dietu. Jak? Nekonzumujte jejich dementní "produkci," nekupujte ji, ale ani ji nesdílejte, nekopírujte, nedávejte jim možnost vás kriminalizovat. Dokážete to?
Plaťte jen umělcům a autorům, nikoliv nahrávacím monopolům. Choďte na koncerty a do divadel, nekupujte muziku a filmy v konzervách. A pokud už kupujete, snažte se využít přímé distribuční kanály -- každý tvůrce má dnes web, na němž píše, jak to nejlépe udělat. Přinuťte Hollywood a zpěváky z dob socialismu, aby vám nestrkali nos do soukromí a začali konečně respektovat digitální věk.

Nebo zkoušejte rovnou vymýšlet nové způsoby zábavy a distribuce obsahu. A nelžete sami sobě, že to nejde, že nemůžete, protože... náklady na podnikání v malém nebyly nikdy tak nízké. Určitě na něco přijdete.

A také přesvědčujte o svém postoji své příbuzné, kamarády, známé. Třeba jen proto, že máte víc jasno než oni.

Nasměrujte svůj vztek správným směrem

Nekomplikujte práci administrátorům státních webů a různých organizací, nezahlcujte jejich servery DDoS útoky. Činnost těchto institucí vás možná poškozuje, ale schovávat se za domnělou anonymitu internetového davu je zbabělé. Je to jak pubertální, tak neúčinné. Nebuďte bezejmennými vandaly, buďte aktivními občany a nestyďte se za to. Obracejte se na vámi zvolené zástupce dostupnými zákonnými prostředky, buďte hrdí alespoň na svůj podpis v petici. Využijte demokracie, dokud v této zemi ještě aspoň trochu funguje. Protestujte -- nahlas -- a ukažte, že si zasloužíte lepší zákony a lepší politiky.

Je to jen o vaší lenosti. Svoboda a poctivost -- to jsou zatraceně nesamozřejmé věci!
Okomentovat