7. září 2009

Ve verzi to nebude

Všichni ajťáci (tedy ajťáci s rozhledem) už vědí, že se v říjnu budou na jinak poklidné lokální scéně konat hned dvě zajímavé IT události: V Brně pořádá Petr Koubský (ákábéčko), v rámci Invex Fora sérii přednášek s názvem IT 1.0/2.0, zatímco v Praze zorganizoval Václav Stoupa, jenž si říká dvanula, druhý ročník specializované konference WebExpo 2009.

Přiznám se, že v tom vidím určitou polaritu, i když se možná pletu. Posuďte sami:

Invex býval dlouhá léta velký, úspěšný, všeobjímající veletrh, široko daleko jediný svého druhu. Mnoho peněz, mnoho marketingové muziky, ožralí VIP, novinářské dny, atd. Vše je dnes většinou pryč.

Loňské debutující WebExpo naopak mnohým návštěvníkům vyrazilo dech tím, jak kvalitní a a fundované přednášky přineslo. O webu přednášeli živnostníci (freelancers), tedy autoři webů, opět autorům webů, tedy sobě rovným, někteří vůbec poprvé.

Brněnská konference má v názvu 1.0, ta suchdolská pak nepřímo 2.0. Je druhá pokračováním té první? Asi sotva, i když tématicky si budou podobné. Obě konference zřejmě navštíví jiní posluchači, což je dáno cílením propagace (WebExpo je zaměřeno více technologicky), výběrem přednášejících, historickými vlivy, místem, atd. Konkurují si tedy obě události? Nevím.

Konference typu 1.0 byly o hardware, software, klientech, serverech, o integraci, o IT průmyslu. Webově orientované konference organizované v O'Reillyovském duchu pak vyšly z původních IT veletrhů stylem, jakým se Vetřelec líhne ze svého lidského hostitele. Jsou o startup podnikání.

A tak podobně, jako je třeba onkologie celý samostatný vědní obor ukrytý v tom, co laik vnímá pod slovem medicína, je i web celé samostatné odvětví ukryté v IT. Je to důsledek zvyšující se složitosti IT systémů: Zatímco před dvaceti lety se ajťáci dělili nejvýš na softwéráře a hardwéráře, před deseti lety si už administrátor databáze jen těžko popovídal s vývojářem programů pro telefony. Dnes je babylonizace oboru ještě větší. Vlivem specializace si dokonce přestávají rozumět i programátoři, kteří používají stejný programovací jazyk -- stačí jen, aby používali odlišný webový framework nebo knihovnu.
Není pak divu, že vznikají konference pro balkanizované webaře, a že zbytek, tedy "IT 1.0" může mít obavy ze ztráty sféry vlivu.

Nebo je to jinak? Jsou v tom nakonec generační vlivy?
Nemyslím si to. Není přece důležitá "verze IT", důležitý je výsledek. O tom ostatně asi bude na IT1.0/2.0 vyprávět právě Roman Staněk, jehož zaměstnanci pak budou o něčem podobném povídat na WebExpu 2009. Good Data jsou pro mne důkazem, že to vlivné není vůbec o nějakém "Us and Them", není to o IT versus Web, celek versus část, 1.0 versus 2.0.
To podstatné, o čem je třeba diskutovat, se táhne napříč verzemi, ať už jde o produkt nebo konferenci.

Proto mi přijde z tohoto pohledu trochu škoda, je, že organizátoři obou akcí nespojili síly. Co tak dát dohromady zkušenost, přehled, konktakty a profesionalitu IT s energicky agilní a neokoukanou neformálností Webu?
Co říkáte, pánové Petře a Vašku? Vím, že letos už je pozdě a věřím, že vaše konference budou určitě skvělé. Neuděláte ale nějaký "WebIT! 2010"?
To by byla teprve bomba.

Žádné komentáře: